Návštěva hasičského muzea

Publikováno 2.11.2018 | Autor: Zdenek Urban

        Tak jako každým rokem kolektiv mladých hasičů využil volné dny k jednodennímu výletu. V úterý 30. října 2018 spolu se svými vedoucími navštívili Centrum hasičského hnutí na zámku v Přibyslavi. V jeho prostorách se nachází muzeum věnované dobrovolnému hasičskému hnutí. Jsou zde shromážděny většinou historické exponáty hasičské techniky. Dále je zde vystavena výstroj, vybavení hasičů sloužící ke zdolávání požárů, živelných událostí a proti požární prevence. Spolu s průvodkyní si děti se zájmem prohlédly všechny exponáty v 15 sálech obou podlaží muzea. Zde se mohly seznámit s nejstaršími způsoby hašení, rozvojem hasičských spolků od poloviny 19. století a vývojem hasičských stejnokrojů. Tato expozice z různých zemí světa je umístěna v síni mezinárodní spolupráce zemí CTIF. V horním patře zámku jsou kanceláře CHH a KSH Kraje Vysočina. Rovněž se zde nachází slavnostní obřadní síň, kde se předávají nejvyšší republiková ocenění dobrovolných hasičů. Dále velká učebna, sloužící jako zasedací místnost pro jednání celorepublikových orgánů hasičského sdružení.

Při cestě domů jsme se ještě zastavili u mohyly Jana Žižky z Trocnova. Postavena byla v roce 1874. Nachází se v katastru obce Žižkovo Pole. Je to místo, kde údajně padl husitský vojevůdce. Památník má základy 5 x 5 m z kamenných kvádrů věnovaných různými spolky z celé české země. Vysoký je 15 m a na kuželovém vrcholu je umístěn kalich.

Zde byla pořízena společná fotografie z výletu, který se všem líbil.

https://jirirainis.rajce.idnes.cz/CHH_Pribyslav/

Příspěvek byl publikován v rubrice Aktuality, Aktuality 2018. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *