Okrskové cvičení hasičů 2019

Publikováno 11.6.2019 | Autor: Zdenek Urban

Společné cvičení hasičských jednotek obcí našeho okrsku se uskutečnilo v sobotu 1.6.2019 dopoledne. Po příjezdu jednotek na desátou hodinu do Chrtníče se konala porada, rozdělení úkolů a stanovišť. Účelem cvičení bylo prověřit akceschopnost, dojezdové časy a zejména vzájemnou spolupráci jednotek při provádění dálkové dopravy vody v obci Chrtníč. Cvičení se zúčastnily sbory ze Sázavky, Zboží, Frýdnavy, Leškovic, Chrtníče a Habrů. Do 15 minut se dostavily i nejvzdálenější jednotky z Leškovic a Frýdnavy. Bohužel této prověrky se nezúčastnily sbory z Rybníčku, Lubna a Bačkova. Voda byla čerpána z požární nádrže na návsi a dopravovala se po silnici směrem k samotě Okrouhlík hadicovým vedením B. Na prvním čerpacím stanovišti na hrázi zahajovali místní hasiči z Chrtníče. Druhé stanoviště v horní části návsi si vylosovali hasiči z Habrů. Předávali vodu již na místní komunikaci u kravína jednotce ze Zboží. Jako čtvrté stanoviště podávali vodu směrem na Okrouhlík hasiči z Leškovic. Páté stanoviště připadlo hasičům z Frýdnavy. Na posledním šestém stanovišti byla jednotka ze Sázavky. Jejich stříkačka dodávala vodu po cestě směrem do polí. Na konečné proudnici byl vzhledem k malému převýšení velice dobrý tlak i množství vody. Mezi jednotlivými stanovišti bylo použito 8 – 9 dílů hadic B. Vzdálenost od požární nádrže k samotě cca 1 000 m a převýšení 18 m. Použito bylo celkem 49 dílů hadic B. Haberský sbor použil a vyzkoušel i hadicový přívěs. Z důvodu členitého terénu, vzdálenostem a nutnosti komunikace mezi jednotlivými čerpadly se použily ruční přenosné vysílačky. Vzhledem k malému převýšení se ve velice pěkném čase dopravila voda až ke konečné proudnici. Akce se zdařila a krátce před polednem byly již všechny hadice smotány a naloženy do vozidel. Celkem se cvičení zúčastnilo 44 hasičů. Záměr cvičení a zejména jeho účel byl každopádně splněn. Každý sbor, zejména velitelé a strojníci získali patřičné zkušenosti v případě požáru a nutnosti dopravy vody na velkou vzdálenost. Škoda jen, že sbory, ale i obecní úřady z Rybníčku a Bačkova nemají zájem si prověřit svoji techniku i hasiče. Všem zúčastněným hasičům patří poděkování za přístup i provedení náročné akce, na které získali další cenné zkušenosti.    

Účast členů hasičského sboru Habry na cvičení: 
Jiří Rainiš st., Luděk Kovařík, Daniel Grund, Martin Čáp, Ondřej Grund,Jan Prorok, Jakub Mergl, Bohuslav Mazánek ml., Miroslav Čáp, Jaroslav Růžička, Štěpán Kreuzmann a Zdeněk Vávra.

Foto okrsek a taktické cvičení Chrtníč 2019

Příspěvek byl publikován v rubrice Aktuality, Aktuality 2019. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *