Frýdnavští hasiči oslavili v letošním roce významné jubileum

140 let. Přesně tolik času uplynulo v letošním roce od založení sboru dobrovolných hasičů ve Frýdnavě, který se tím řadí mezi nejstarší uskupení tohoto typu v České republice. Vůbec nejstarší český sbor dobrovolných hasičů ve Velvarech byl založen o pouhých osmnáct let dříve. 

„Při příležitosti oslav tohoto výročí uspořádali frýdnavští hasiči okrskovou soutěž, jíž se při štafetě na sto metrů a požárním útoku zúčastnilo třináct týmů mužů i žen. Akci jsme navíc doplnili o velice netradiční prvek, jímž byla dálková doprava vody z místního rybníku přes celou vesnici,“ uvedl hlavní organizátor soutěže Petr Tuček. 

Hlavní část akce, jíž po celou dobu doprovázela i živá hudba, skončila vítězstvím týmu Habrů v kategorii mužů i žen.

Vzhledem k tomu, o jak významné výročí se jedná, stojí za to krátce připomenout historii místního hasičského sboru:

Rozhodnutí o založení sboru padlo za vedení starosty Františka Vencovského již v roce 1878,
sbor však začal fungovat až o čtyři roky později. Pod heslem “Svůj k svému, jeden za všechny, všichni za jednoho” sbor řádně zasahoval u všech požárů ve Frýdnavě i v okolních obcích.

Prvním velitelem byl zvolen Václav Vobořil. Sbor měl po založení 26 činných členů, a to až do
roku 1901, kdy byl stav z důvodu nedostatku mužstva snížen na 18 členů. V roce 1930 čítal sbor 19 činných členů a 4 samaritány. Mezi nimi byla tehdy i první
žena, konkrétně paní Ostatnická.


K myšlence založení sboru zřejmě přispěl požár dřevěné pazderny ze 7. listopadu 1872. Ta
sloužila k sušení a tření lnu. Prospěšnost místního hasičského sboru se však v následujících letech ukázala ještě mnohokrát, a to primárně při hašení drobnějších i rozsáhlých požárů v obci. V současné době má sbor více než třicet členů, z toho osm žen a dvacet tři
mužů.

Příspěvek byl publikován v rubrice Aktuality, Aktuality 2022. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.