21. základna taktického letectva Čáslav

Publikováno 30.10.2016 | Autor: Zdenek Urban

Jednou z posledních akcí letošního roku byla ve středu 26.10.2016 exkurze  kolektivu haberských mladých hasičů na letišti v Chotusicích. Nachází se zde letecká základna, která je jednou z hlavních bojových složek Vzdušných sil Armády České republiky. Jejím stěžejním úkolem je zabezpečovat obranu vzdušného prostoru. Historie letiště sahá až do let 1952 – 1955, kdy bylo vybudováno. Dopravu autobusem zajistil pan Jiří Toma. V úvodu návštěvy byla prohlídka stanice biologické ochrany letiště. Bylo zde možné zhlédnout několik druhů dravých ptáků. Od velkého orla až po drobné sokoly. Z odborného výkladu sokolníka vyplynulo, že cvičení dravci zajišťují a chrání vzletový vzdušný prostor, ale i dráhu. Pro letouny jsou hejna ptáků velice nebezpečná, zejména při vzlétání.
Následovala zajímavá prohlídka hangáru pro opravy a údržbu letounů L – 159 Alca a JAS – 39 Gripen. V prostorné hale mechanici pracovali na několika strojích. Rovněž zde byl u každého letounu podán odborný výklad. Největší zájem či dotazů bylo u nadzvukového Gripenu.
Neméně zajímavá byla i návštěva muzea letectví a jeho historie. K vidění zde byly četné fotografie letounů, které v minulých letech používala letecká základna Čáslav. Vystaveny byly i letecké kombinézy a uniformy včetně funkčních hodností a vyznamenání. Zájem dětí se však soustředil na PC simulátor a trenažer pilotní kabiny letounu L – 159, kde si někteří vyzkoušely realitu pilotování letounu. Vše pod odborným dohledem a výkladem. Na prostranství před budovou muzea bylo na podstavcích vystaveno několik bojových již vyřazených letounů z minulých let.

Příspěvek byl publikován v rubrice Aktuality, Aktuality 2016. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *